به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


باورهای عامیانه‌ی مردم ایران در سفر

«اگر در بعضی راه‌ها چند نفر قره‌سوران به اسم مستحفظی باشد، خود آن‌ها در شب‌ها محرمانه دزدی می‌کنند و بالأخره حالت راه‌های ایران همیشه همین قسم بوده و خیلی کم اتفاق افتاده که قافله‌ای به سلامت عبور کند و عجب‌تر آن‌که مردم ایران هم چندان از این وضع ناراضی نیستند و شکایتی ندارند و گویا از دولت چنین توقعی ندارند که آن‌ها را در بیابان‌ها محافظت کند، بلکه خودشان را مکلف به محافظت خودشان را می‌شناسند و بر حسب عقیده‌ی مذهبی، هر وقت اراده‌ی سفری داشته باشند، ساعت سعد معین نموده، در وقت حرکت قرآن بالای سر مسافرین نگاه می‌دارند و آن‌ها را از زیر قرآن می‌گذرانند، یعنی خودشانخودشان را به قرآن می‌سپارند و قرآن هم حمایل نموده، به گردن خود می‌آویزند و در وقت بارکردن و راه‌افتادن چندین سوره از قرآن می‌خوانند، حتا اشخاصی که سواد فارسی هم ندارند، چند سوره که آن سوره‌ها را برای محافظت خودشان مجرب شناخته‌اند و آن‌ها عبارت است از سوره‌ی «قل هو الله»، «قل اعوذ» [فلق و ناس]، «قل یا ایها الکافرون» که آن‌ها را «چهار قل» می‌گویند حفظ کرده‌اند. «آیة‌الکرسی» و «آیه‌ی نور» را هم بسیاری حفظ نموده‌اند می‌خوانند. 

سفرنامه‌ی کلات؛ فصلی از تاریخ مشروطیت ایران، احمد مجدالاسلام کرمانی، به تصحیح محمود خلیل‌پور؛ انتشارات دانشگاه اصفهان، ۱۳۵۰منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است